Protein Hesaplama

Protein Nedir?

Protein, kas kütlesi oluşturmak için gerekli olan bir makro besindir. Üç makrobesin vardır; bunlar protein, yağ ve karbonhidratlardır. Makrobesinler, kalori veya enerji sağlarlar. Vücudumuz, işleyişini devam ettirebilmek için büyük miktarlarda makro besine ihtiyaç duymaktadır. Her bir gram protein, 4 kalori içerir. Protein, bir kişinin vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmaktadır.

Protein Neye Yarar?

Proteinler, hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereklidir. Protein kasları güçlendirir, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tutar. Protein en çok et, tavuk, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda vardır.

Kimyasal olarak protein, karbon, hidrojen, azot, oksijen veya sülfürden oluşan organik bileşikler olan amino asitlerden oluşur. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve National Institutes of Health’e (NIH) göre proteinler kas kütlesinin yapı taşlarıdır. Protein vücutta parçalandığında, metabolizmaya yardımcı olan kas kütlesine enerji verir. Protein sentezi bu yüzden önemli bir metabolizma sürecidir.

Protein düşüklüğü yani hipoproteinemi, 100 ml plazmadaki protein miktarının 6 gr’ın altına düşmesi ile ortaya çıkar. Protein vücut yapısı için çok önemlidir. Kaslar, dokular, iç organlar, kan hücreleri, savunma mekanizmaları, saç, tırnak ve deri hücrelerinin yapısında yer alır.

 

Protein Hesaplama

Hedefiniz doğrultusunda günlük ne kadar proteine ihtiyacınız olduğunu hesaplayın

Ne Kadar Protein Almalıyım?

require
age should be in 14 to 80 range
require require

You should take ...... of protein per day